Muzeum
Historie vlastivědného muzea v Dolní Krupé začíná na květnou neděli 14. dubna 1957. Tehdy nadšený milovník přírody a historie, pan Josef Čapek, nalezl nedaleko dnes chráněného smrku pod Ronovcem první keramický zlomek nádoby z 13. století. Již týden na to vznikl základ vlastivědného kroužku pro Ronovec a okolí.
Zakládající členové byli tito: Josef Čapek z Dolní Krupé, Miroslav Klouček z Břevnice, Jaroslav Karel z Havlíčkova Brodu, Josef Čapek mladší z Dolní Krupé a Karel Kubera z Horní Krupé.
Vlastivědný kroužek měl i mnoho přátel, kteří pomáhali při pracích na hradě Ronovci i při vzniku muzea (Jan a Božena Kloučkovi z Břevnice, prof. Adolf Pauč z Havlíčkova Brodu, Karel Blažek z Břevnice, manž. Hřebřinovi z Havlíčkova Brodu, Bohumil Studna a Marie Makešová z Prahy a František Čapek z Dolní Krupé. Byl také udržován přátelský vztah s muzeem v Polné.
První seznámení veřejnosti s prací vlastivědného kroužku v Dolní Krupé bylo dne 15.června 1958. Výstava byla umístěna v Lidové knihovně a byla hojně navštěvována.
V dalších letech fungoval vlastivědný krožek pouze nadšenou prací jeho členů neboť státní úřady neprojevovaly žádný zájem o práci, která odkrývala do té doby neznámou historii hradu Ronovce. Byla vykonána velice záslužná práce na zajišťování sesutých zbytků zdiva hradu. Nebýt toho byl by dnes z Ronovce kopec zarostlý křovím a kopřivami. Těchto prací se zúčastnilo mnoho lidí z okolí (z Rozsochatce, Kojetína, Kyjova, Břevnice, Horní i Dolní Krupé i z Havlíčkova Brodu). Těmto nezjištným pomocníkům je třeba ještě dnes vyjádřit upřímný dík. Také Obecnímu úřadu v Dolní Krupé je třeba poděkovat, neboť se postaral v dnešní době o důstojné místo pro uložení sbírek vlastivědného kroužku. Ale hlavně je třeba poděkovat celoživotnímu nadšení a nesmírné pracovitosti pana Josefa Čapka staršího, bez kterého by muzeum tak jak vypadá dnes vůbec nebylo.